Príspevky k 50. výročiu založenia školy

V roku 2002 oslavovala Základná umelecká škola v Šali významné jubileum. Ubehlo presne 50 rokov od jej založenia. Pri tejto príležitosti sme požiadali predstaviteľov mesta a Rady rodičov pri ZUŠ v Šali, aby nám venovali niekoľko riadkov. Prečítajte si, čo o nás napísali.

Ing. Helena Psotová

v tom čase zástupkyňa prednostu OÚ v Šali

"Všade kvitnú kvety pre toho,
kto ich chce vidieť."

Henri Matisse

50 rokov v živote človeka predstavuje veľkú knihu, ktorej stránky sú popísané rokmi činnosti, práce, pochybností, úspechov a zážitkov.
Taký je nielen život človeka, ale aj inštitúcie. To isté možno povedať aj o Základnej umeleckej škole v Šali.
Je to inštitúcia, ktorá vyhľadáva a rozvíja talenty, umenie vnáša do každodenného života, usiluje sa o to, aby už aj dieťa našlo vzťah ku krásnu, hľadalo ho nielen v umeleckých dielach, ale aj v každodennom živote.
Vychováva ľudí vnímavých, kreatívnych a vnútorne krásnych. Svojou činnosťou sa natrvalo vpísala do dejín nášho mesta.
Dovoľte mi, aby som v mene Okresného úradu v Šali, odboru školstva, mládeže a telesnej kultúry poďakovala vedeniu školy a všetkým zamestnancom za generácie Vašich žiakov a pri príležitosti Vášho jubilea Vám zapriala, aby Vaše ďalšie dejiny, ktoré budete písať, boli plné víťazstiev a úspechov.

Mgr. Július Morávek

v tom čase primátor mesta Šaľa

50 rokov v živote jednej školy skrýva v sebe nie iba päť desaťročí. Skrýva v sebe predovšetkým desiatky a stovky, ba i tisíce mladých umelcov.
Umelecká škola má vždy svoje čaro, pôvab, pre väčšinu ostatných žiakov, študentov býva zahalená zvláštnym závojom tajomstva, čara, kúzla osobnosti.
Umelecká škola zahŕňa v sebe talent, individualitu, úsilie presadiť sa, obohatiť seba samého, sprostredkovať hodnoty, prinášať čosi emotívneho, okúzľujúceho, obohacujúceho človeka.
Za roky svojho pôsobenia v Šali som mal možnosť osobne poznať veľkú plejádu pedagógov, riaditeľov, učiteľov, predovšetkým však žiakov, ktorí na mnohých podujatiach, slávnostiach, koncertoch, výstavách, festivaloch slova prinášali pre nás vždy niečo nocé, sprostredkovali svoje vnímanie sveta, prinášali pre diváka, poslucháča, kritika, porotcu svoj talent, svoju predstavu sveta, svoje vnímanie umenia.
Spomenúť meno, či mená, to by bolo asi nespravodlivé k tým ostatným.
Viem však isto, že činnosť umeleckej školy je trvalou súčasťou života nášho mesta, že po desaťročia opúšťalo svoju alma mater veľa - veľa talentov. Mnohí absolventi školy dnes úspešne prezentujú seba, svojich pedagógov, svoje mesto nie iba v našej krajine, ale aj v zahraničí.
Bez zanietenia, nadšenia pedagógov by to nebolo možné, bez objavovania talentov a rozvíjania tvorivosti by to tiež nebolo možné.
Ďakujem všetkým, ktorí stáli pri zrode tejto školy, ktorí vydržali v časoch neľahkých, ktorí zapaľovali iných a sami sa spaľovali, ktorí rozdávali seba pre nás, aby sme boli lepší, vnímavejší, aby sme spoznávali krásu, no zároveň vnímali si svojho Salieriho.
K polstoročnici Vám, kolegovia a kolegyne, milí žiaci, úprimne blahoželám, predovšetkým však ďakujem za nás, za seba, za to všetko, aby sme boli lepší, krajší, bohatší duchom, vnímavejší.

Anna Kemenská

v tom čase zástupkyňa Rady rodičov pri ZUŠ v Šali

"Čože je to päťdesiatka?" spieva sa pri životných jubileách ľudí. Ale čože je to päťdesiatka u takej jubilantky, akou je ZUŠ v Šali? Je to obrovský kus práce, nadšenia, snaženia, radostí či starostí, úspechov i neúspechov, no neraz i odriekania a sebaobetovania sa. To všetko ako zo strany učiteľov, tak i žiakov.
Naša jubilantka za obdobie svojho jestvovania sa má naozaj čím pochváliť. Odchovala stovky absolventov, ktorých hviezdičky zažiarili na nebi umeleckej sféry.
Z pohľadu nás rodičov si myslím, že ZUŠ nie je prínosom len pri výchove umelcov - profesionálov, ale že najväčším jej prínosom je rozdávanie sa pre širokú masu detí, ktorým vštepuje základy pre cit k umeniu. V dnešnej neľahkej dobe pre umenie, dobe počítačov, internetu, televízie, rozhlasu a iných médií, prostredníctvom pedagógov učí naše deti zmyslu pre zodpovednosť, pre cit. Učí ich radovať sa zo života, vypĺňať voľné chvíle bez záhaľky, zmysluplne.
O tom, aká je naša "päťdesiatnička", svedčí počet detí, ktoré ju denne navštevujú v rôznych odboroch. Je školou dobrovoľnou a možno skonštatovať, že deti ju navštevujú s radosťou.
Nachádzajú v nej možnosť ako si vyplniť voľný čas, ako sa odpútať od každodenných školských povinností.
My, rodičia, sa zasa tešíme, keď vidíme svoje ratolesti vystupovať pri rôznych príležitostiach usporadúvaných ZUŠ-kou, resp. inými školami či inštitúciami mesta. Nie je zriedkavosťou, keď žiaci ZUŠ reprezentujú svoju školu ale i samotné mesto Šaľa na rôznych celoslovenských súťažiach.
Všetky takéto podujatia sú i pre nás rodičov určitou formou relaxu a kultúrneho zážitku. Nie všetci máme možnosť navštevovať špičkové kultúrne podujatia v hlavnom meste a iných kultúrnych centrách. Pri takýchto podujatiach - stretnutiach, sa z pedagógov, z detí i rodičov stáva jedna veľká rodina, ktorú spája spoločná myšlienka ako obohatiť svoj duševný život, urobiť niečo pre seba, svojich blízkych, svoje mesto.